Ako zistím, či už môžem šoférovať?

Mozem uz soferovat

Večer bol divoký, pár drinkov padlo a ráno sa zobúdzaš s otázkou: „Môžem už sadnúť za volant?“ Ak nechceš riskovať pokutu, vodičák na čakačke alebo nehodu, je dobré mať prehľad o tom, ako dlho alkohol ostáva v tele a ako ho môžeš odbúrať rýchlejšie.

Ako dlho trvá, kým alkohol vyprchá?

Rýchlosť odbúravania alkoholu závisí od viacerých faktorov – váhy, metabolizmu, toho, čo si jedol a koľko si vypil. Priemerne sa odbúrava tempom 0,1 až 0,2 promile za hodinu. To znamená, že ak si večer mal v krvi 1,5 promile, môže trvať aj 8 – 12 hodín, kým sa ho telo úplne zbaví. Najistejšie je nepodceňovať čas a nespoliehať sa len na subjektívny pocit triezvosti.

Pozor! Aj keď sa cítiš triezvy, nemusí to znamenať, že si bez alkoholu v krvi. Pocit, že sa ti netočí hlava a si v pohode, neznamená, že si schopný šoférovať. Zostatkový alkohol môže v tele pretrvávať dlhé hodiny, a ak ťa zastaví polícia, môžeš nafúkať aj vtedy, keď sa cítiš úplne fit.

Dá sa alkohol z tela odbúrať rýchlejšie?

Mnohí veria, že studená sprcha, káva alebo energetický nápoj ich postaví na nohy. Pravda je však taká, že telo má svoj vlastný rytmus a proces odbúravania alkoholu sa nedá dramaticky zrýchliť. Napriek tomu existujú spôsoby, ako mu môžeš trochu pomôcť:

Dostatok vody – alkohol dehydratuje, preto je dôležité piť veľa vody.

Jedlo – proteíny a zdravé tuky môžu spomaliť vstrebávanie alkoholu, ale po opici už jeho odbúravanie neovplyvnia.

Pohyb – mierna fyzická aktivita môže zrýchliť metabolizmus, ak samozrejme to tvoje telo dovolí. Niekedy je problém zájsť aj na WC a to za fyzickú aktivitu nerátaj.

Dostatok spánku – organizmus sa počas neho regeneruje a spracúva toxíny.

Ako si byť istý, že môžem šoférovať?

Najistejšia odpoveď? Zmeraj si alkohol v dychu.

Ak nemáš doma alkoholtester, spoľahni sa na jednoduché pravidlo – ak si pil večer, radšej počkaj do obeda alebo použi iný spôsob dopravy. Ak si nie si istý, nepokúšaj šťastie. Riskovať pokutu alebo nehodu sa jednoducho neoplatí.

Lepšie riešenie – prevencia

Ak nechceš riešiť dilemu, či môžeš šoférovať, radšej si to naplánuj vopred:

Urči si hranicu – vedieť, kedy prestať, je dôležité.

Striedaj alkohol s vodou – pomôže to predísť dehydratácii. Okrem toho, že ťa ráno nebude sušiť, tak pomôžeš aj svojmu telu.

Naplánuj si odvoz – taxík, MHD sú najlepšie možnosti. Tých pár € nestojí za to, že budeš pol roka bez vodičáku alebo že spôsobíš dopravnú nehodu.

Fun Fact: Vieš, ktorý národ vypije najviac alkoholu na svete?

Podľa štatistík WHO najviac alkoholu na osobu vypijú obyvatelia Moldavska, kde priemerný dospelý človek ročne skonzumuje približne 15 litrov čistého alkoholu. Pre porovnanie, v Slovenskej republike je to okolo 10 litrov na osobu. Takže ak sa ti niekedy zdalo, že Slováci radi oslavujú, stále máme rezervy. 😆 

Čo ešte spraviť, aby som bol rýchlejšie čistý?

Maj vždy v zásobe výživový doplnok RE-START. Ako už názov napovedá, táto fľaštička reštartuje tvoje telo po pitke. Dodá ti potrebné vitamíny a minerály a nakopne ťa do….lepšieho dňa po párty. A aby si spravil dojem aj na kamošov, zober si rovno cenovo výhodný Pack.